Centrum denních služeb Letovice

Image
CDS Letovice
Brání Vám v něčem zdravotní postižení?
I přesto se chcete věnovat novým aktivitám?

Pokud jste si na některé z výše uvedených otázek odpověděli ANO, je možná právě pro Vás určena služba Centra denních služeb Letovice.

Kde službu poskytujeme

Centrum denních služeb Letovice
Alšova 3
Letovice
679 61
cdsl@diakoniebrno.cz
Pondělí: 7:00-17:00
Úterý: 7:00-17:00
Středa: 7:00-17:00
Čtvrtek: 7:00-17:00
Pátek: 7:00-17:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno

Informace pro uživatele

Poslání Centra denních služeb Letovice

Posláním CDSL je umožnit lidem s lehkým a středně těžkým mentálním postižením (případně v kombinaci s dalším postižením) žít aktivní život mimo domácí prostředí a podpořit je v rozvoji dovedností s ohledem na jejich individuální potřeby.

Cílová skupina

CDSL je ambulantní služba určená pro lidi s lehkým nebo středně těžkým mentálním postižením (případně v kombinaci s dalším postižením), kteří potřebují asistenci při zvládání běžných úkonů sebeobsluhy a podporu při upevňování a rozvoji jejich stávajících dovedností.

CDSL poskytuje službu lidem ve věku od 18 do 80 let.

K přijetí do služby je nutný stabilizovaný zdravotní (psychický i fyzický) stav, tzn. osoba není v akutní fázi nemoci.

 

Nemůžeme přijmout osoby prakticky a totálně hluché, osoby prakticky a totálně nevidomé, osoby s autismem, osoby se schizofrenií a bipolární afektivní poruchou (manio-depresivní psychóza), osoby vyžadující celodenní péči (např. lidé zcela upoutaní na lůžko), se zdravotní či jinou specifickou péčí (např. osoby vyžadující speciální pomůcky pro zajištění péče), osoby, které nejsou schopny pobývat v kolektivu klientů CDSL nebo svým chováním narušují soužití v kolektivu (např. vykazují závažné známky agresivního chování vůči sobě nebo okolí), osoby, které nejsou schopny se dorozumět českým nebo slovenským jazykem.

Image
CDSL
Dlouhodobé cíle
  • klientům je zajištěna péče a podpora v rozvíjení schopností a dovedností potřebných pro běžný život
  • klienti jsou podporováni v rozvíjení komunikačních dovedností a navazování vztahů mimo rodinné prostředí
  • klienti jsou podporováni v přiměřených pohybových aktivitách

Jak to u nás vypadá

Jak trávíme společný čas

Výletujeme

Pokud nám přeje počasí, jsme moc rádi, když se můžeme vypravit na výlet. Často cestujeme vlakem nebo autobusem. Pouze pokud je místo vzdálenější nebo cesta méně přístupná, využíváme auta, která máme. Navštěvujeme hrady, zámky, výstavy, ZOO a různé společenské akce. V oblibě jsou výlety za zvířecími kamarády, hlavně na farmu U lamáka. Pokud máme více času, zajedeme se podívat i do vzdálenějšího města nebo dokonce i státu. Naposledy jsme takto jeli do Bratislavy na adventní trhy.

Rádi se někam podíváme

 

Sportujeme

Snažíme si udržovat co nejlepší fyzickou kondici. A jak určitě máte zkušenost, když na to není člověk sám, zvládá se to mnohem lépe. Klienti i pracovníci mají k dispozici nejen gymnastický míč a činky, ale také rotoped, orbitrek a nově i motomed. Pořídili jsme si i gumy na cvičení, a tak se alespoň občas hned po ránu protáhneme. Nebo se jdeme projít nejen po Letovicích, ale i po okolí, které je krásné. Na čerstvém vzduchu je nám dobře a je to příjemná změna od činností, které se odehrávají jen uvnitř.

Sportujeme

Vaříme

Máme rádi změnu, a tak si čas od času společně uvaříme něco dobrého. Domluvíme se, na co bychom měli chuť, jdeme nakoupit suroviny a pak se pustíme do vaření. Každý přiloží ruku k dílu podle svých možností. Někteří by se rádi naučili vařit nebo péct i sami. Mohou si tedy vyhledat a připravit s pomocí pracovníků jednoduché saláty, pomazánky, moučníky nebo další pokrmy. K vaření kromě konzumace ale patří i následný úklid kuchyně. Je to sice méně příjemná část, ale i v tom jsou klienti šikovní. 

Máme rádi dobré jídlo

Odpočíváme

Volné chvíle často trávíme při společenských hrách. Vede Člověče, nezlob se nebo pexeso. Nebo taky při fotbálku nebo šipkách. Někteří rádi vybarvují obrázky, nejen na papíře, ale i v telefonu. Hodně nás baví luštění, vyplňování osmisměrek a různých kvízů, především na internetu – nejoblíbenější jsou otázky z českých filmů a pohádek nebo on-line AZ kvíz. Již nějakou dobu patří mezi pravidelný čas programu „filmový klub“, při kterém si promítáme přes dataprojektor filmy nebo pohádky na přání.

Rádi se bavíme

Zahradničíme

Hned na jaře nakupujeme semena a připravujeme přísadbu, kterou jakmile nám počasí umožní, přesazujeme ven na záhony. Tradičně pěstujeme nejvíce zeleninu, ale nechybí i ovocné keře nebo bylinky. Podle úrody pak vše společnými silami zpracováváme: připravujeme zeleninové saláty, šťávy, marmelády, čalamády, zavařeniny, pečený čaj, sušíme bylinky na čaj i na vaření. Nemáme jen užitkovou část, ale také okrasnou, kde si klienti pěstují pro radost růže, lilie, mečíky, kosatce, tulipány, karafiáty. A nechybí ani lavičky na odpočinek.

Pracujeme na zahradě

Tvoříme

Věnujeme se práci v keramické dílně a rukodělným činnostem s pedigem, textilem, plstí, motouzem, kartonem, voskem a dalšími materiály. Každý se zapojuje podle svých možností a schopností a na konci vznikají krásné výtvory. Pokud máme možnost, nabízíme výrobky na akcích a je nám odměnou, že z výtěžku můžeme pořídit něco pro klienty nebo s nimi vyrazit třeba na výlet. A možná ještě větší odměnou pro nás je, když slyšíme: „Jsou to krásné věci, skvělé nápady a je vidět, že je vše dělané s láskou.“

Společně to dokážeme

Kdo u nás pracuje

Lenka Elisová

Lenka Elisová

Jitka Jiroutová

Jitka Jiroutová

Eva Nováková

Eva Nováková

Zuzana Sýsová

Zuzana Sýsová

Rychlý
kontakt

Podporují Nás

Czekopol

Společnost Czekopol dlouhodobě podporuje klienty v Letovicích

Střechy Janků

Společnost dlouhodobě podporuje naši pobočku v Letovicích

DEAS spol. s r.o.

Společnost dlouhodobě podporuje naši pobočku v Letovicích

Nadační fond Kladné nuly

Nadační fond nám přispěl na nákup aut do Brna i Letovic a podporuje naši činnost v Brně

Techno - Consult S.r.o.

Společnost nám věnovala zimní bundy pro klienty Chráněného bydlení Ovečka

Jihomoravský kraj

Přispívá dotacemi na naši činnost

Město Letovice

Přispívá dotacemi na naši činnost

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Přispívá dotacemi na naši činnost