O Diakonii Brno

V brněnské Diakonii poskytujeme podporu a pomoc seniorům a lidem s postižením tak, aby mohli žít co nejkvalitnějším způsobem života navzdory svým handicapům.
Brněnská Diakonie
- zahájila svůj provoz v roce 1993
- její činnost je řízena správní radou, za každodenní chod střediska odpovídá jeho ředitel
- na chod střediska dohlíží dozorčí rada střediska, která je volena spolupracujícími farními sbory Českobratrské církve evangelické
- má své pobočky v Brně, Letovicích a Nosislavi
Správní rada střediska
Dozorčí rada střediska
Milena Čvandová
Jakub Ventruba
Jana Němečková
Pavla Potočková
Jaromír Klimek
Petra Stávková
Zulika Broumová
Jan Sláma
Gabriela Sarai Březinová
Milena Luklová
Daniela Chladilová
Zdena Zobačová
Sbor ČCE Brno I. https://cervenykostel.cz/
Sbor ČCE Brno II. http://blahoslavak.cz/
Sbor ČCE Brno-Husovice http://www.ccehusovice.cz/
Sbor ČCE Brno-Židenice https://zidenice.evangnet.cz/
Sbor ČCE Nosislav https://nosislav.evangnet.cz/
Sbor ČCE Vanovice http://vanovice.evangnet.cz/

1993: vznik Střediska Diakonie Českobratrské církve evangelické v Brně pod hlavičkou střediska "Betlém" v Kloboukách u Brna * zahájení pečovatelské a ošetřovatelské služby v domácnostech
1994: získání samostatné právní subjektivity
1997: zahájení provozu denního stacionáře a služeb lidem po cévních mozkových příhodách
1999: registrace pobočky České alzheimerovské společnosti v Brně
2002: zahájení služby Chráněné bydlení Ovečka v Brně
2007: zahájení provozu Centra denních služeb v Letovicích
2010: zahájení provozu Chráněného bydlení Letovice
2014: zahájení stavby Chráněného bydlení Nosislav
2016: zahájení provozu Chráněného bydlení Nosislav
2019: zahájení činnosti bezplatné poradny SVÍTÁNÍ pro pečující a pozůstalé
2020: otevření pobočky Kontaktního místa České alzheimerovské společnosti (KM ČALS) v Komunitním centru v Židlochovicích

Slovo ředitele
Jsme rádi, že jste si vybrali naše středisko. V letošním roce si připomínáme, že je to už 30 let, kdy jsme v Brně začali poprvé provozovat terénní pečovatelskou službu. Kromě ní vám můžeme nabídnout také pobytová chráněná bydlení nebo ambulantní centra denních služeb. Pokud máte v rodině někoho, o koho je náhle potřeba pečovat, provedeme vás celým systémem a pomůžeme v rámci naší bezplatné poradny.
Věřím, že vás náš web provede nejen našimi službami, ale i nás budete moci více poznat.
Děkujeme, že jste s námi!

Historie Diakonie ČCE
V roce 1864 založil evangelický farář Václav Šubert v Krabčicích pod Řípem „opatrovnu“ pro děti místních sedláků. Jedná se o první diakonický projekt na našem území. V Krabčicích dodnes Diakonie provozuje domov odpočinku ve stáří. V roce 1903 vznikla „Česká Diakonie, spolek evanjelický pro ošetřování nemocných a chudých". Sestry diakonky pracovaly v různých zdravotnických zařízeních či docházelo ošetřovat nemocné do rodin. V roce 1959 zakázal činnost Diakonie komunistický stát. Péče o potřebné se však neformálně udržuje v jednotlivých sborech evangelických církví.
Českobratrská církev evangelická obnovuje Diakonii 1. června 1989 a postupně rozvíjí celou paletu sociálních služeb (služby krizové pomoci, stacionáře pro děti s mentálním postižením, domácí péči o seniory a zdravotně postižené). Služby Diakonie se po roce 2000 rozšířily o služby sociální prevence, jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, občanské poradny nebo azylové domy. V roce 2003 přibyly do rodiny Diakonie také služby hospice.
Důležitý byl také vznik speciálních škol. Dnes provozuje Diakonie speciální školy určené dětem s mentálním a kombinovaným postižením na 16 místech republiky a je jedničkou v oblasti speciálního školství. V roce 2011 vzniklo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, které pomáhá při humanitárních katastrofách u nás i ve světě. Důraz Diakonie klade i na vzdělávání, proto založila Diakonickou akademii, která připravuje kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na práci v sociálních službách.
V posledních letech Diakonie rozvíjí sociální podnikání a vytváří chráněná pracovní místa pro lidi s postižením. A stále roste. V loňském roce už pomohla více než 28 tisícům lidí.